Bull Terrier

Bull Terrier (diğer adları ile English Bull Terrier, İngiliz Bull Teriyeri, Boğa Teriyeri, Gladiator, Bully) kafa yapısı ile diğer köpeklerden kolayca ayırt edilebilen bir köpek ırkıdır. Bazı insanlar onları çirkin veya korkutucu bulsa da dünyada bu köpeğin sevenleri çoktur. Görünümüne rağmen mükemmel bir oyuncu köpektir.

Bull Terrierler 19. Yy da İngiltere de köpek dövüşü için üretilmişlerdir. Köpek dünyasının gladyatörü olarak da tanınırlar. Old English Bulldog, Old English Terrier, Dalmaçyalı, Borzoi, Collie gibi cinslerin çiftleştirilmesi ile türetilmişlerdir. Daha sonrasında bu cins boğa ve ayı öldürmek için kullanılmıştır. Minyatür Bull Terrier ile ayrı cins olarak kabul edilirler.

Birçok renkte olabilirler, en belirgin özelliği yumurta şeklinde ki kafalarıdır. Bu cinsteki kafatasının özelliği kafatasının burnunun ucuna kadar girintisiz devam etmesidir. Bu yüzden kafa yuvarlak ve meyilli görülür. Üçgen gözleri başka hiçbir türde yoktur. Bu özellikler Bull Terrierleri eşsiz kılar. Boyutları büyük değildir, ortalama 25 kg civarındadır ama vücudu tamamen kaslıdır. Genellikle beyaz veya kahverengi olup gözlerinde yamalar vardır. Çeneleri aşırı derecede kuvvetlidir. Kulakları dik ve üçgen biçimindedir.

Çok aktif ve oyuncudurlar. Bol egzersiz yaptırıldığı takdirde apartman dairelerinde yaşayabilirler. Bull Terrier cinsi köpeklerde en sık görülen hastalık sağırlıktır. Bull Terrier yavruları sahiplenilmeden önce mutlaka bir veterinerin sağırlık olup olmadığını kontrol etmesi gerekmektedir. Kalp, böbrek rahatsızlıkları, diz kapağı kayması, epilepsi, deri alerjileri de görülebilir. Bir de bu köpekler de obsesif bozukluklar görülebilir, kendi kuyruğunu takip etmesi gibi. Güneş onlar için tehlikelidir, cilt kanseri olabilirler. Eğer bu köpeklerden sahiplenmek istiyorsanız çok sık veterinerlere kontrol ettirmeniz gerekebilir. Bakımları kolaydır, kısa yoğun tüyleri vardır. Haftada birkaç defa taramak yeterlidir. Sahiplerine aşırı bağlı ve korumacıdır.

Satılık Bull Terrier İngiliz Bull Terrier Bull Terrier Bull Terrier Yavrusu Bull Terrier Yavruları Bull Terrier Resimleri Bull Terrier Fiyatları

Sitemizde köpek fiyatları yazmamaktadır. Ücretsiz bir köpek yavrusu sahiplenmek istiyorsanız lütfen hayvan barınaklarına uğrayınız. Mutlaka istediğiniz bir cins yavru bulacaksınız. Satılık bir köpek almak yerine para vermeden bir köpek sahibi olabilirsiniz.

Bu yazı Köpek Irkları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.