Danua

Danua cins köpekler (diğer isimleri ile Great Dane, Grand Danois, German Mastiff, Deutsche Dogge, Danische Dogge, Danish Mastiff, Dane, Gentle Giant, Alman Mastifi, Danimarka Mastifi) bilinen en büyük köpek ırkıdır. Dünyada ki en uzun boylu köpek Danua cinsi bir köpektir. Danualar aslında devasa boyutlarına rağmen çok sakin köpeklerdir.

Danuaların adının Danimarka’dan geldiği sanılmaktadır ama aslında onlar Alman Mastifidir. Adını Fransızca Danimarka anlamına gelen “Danois” kelimesinden almıştır ama neden bu isim verildiği hakkında yeterli bir bilgi yoktur. Danuların kökeni çok eskiye dayanmaktadır, 5. Asır da Asya’dan Avrupa’ya bazı mastif cinsi köpekler getirilmişlerdir. 400 yıl önce Almanya da türediği bilinmektedir. Bu cins domuz avlarında ve korunmak amacı ile üretilmiştir. Tazı ile mastif kırması bir köpek türüdür.

Boyutları çok büyüktür, bacakları uzun ve iridir. Kafa yapısı mastiflere benzerlik gösterir. Göğüs yapısı diğer köpek cinslerine göre çok daha geniştir. Görünümlerine rağmen çok sıcakkanlı ve sevgi dolu köpeklerdir. Ağırlıkları 50 ila 90 kg arasında değişir. Türkleri farklı renklerde olabilir, siyah, kahverengi, siyah beyaz benekli gibi.

Bahçeli evlerde beslenilmelidir, çünkü çok iridirler. Günlük egzersizleri yaptırılmalıdır. Bakımları kısa tüylerinden dolayı kolaydır. Belirli aralıklarla bakımını yapmak yeterlidir. Mutlaka erken yaşlarda eğitilmeli ve sosyalleştirilmelidir. Ömürleri çok kısadır, 7 ila 8 yıl yaşarlar. Şişkinlik en sık görülen rahatsızlıklarıdır. Yemeklerini yedikten sonra hemen egzersiz yaptırılmamalıdır. Şişkinlik Danualar da ölümcül olabilir. Bu köpek ırkını beslemek istiyorsanız mutlaka veteriner hekimlere danışmalısınız.

Satılık Danua Great Dane Grand Danois German Mastiff Gentle Giant Danua Danua Yavrusu Danua Yavruları Danua Resimleri Danua Fiyatları Danois Danish Mastiff Dane Alman Mastifi

Sitemizde köpek fiyatları yazmamaktadır. Ücretsiz bir köpek yavrusu sahiplenmek istiyorsanız lütfen hayvan barınaklarına uğrayınız. Mutlaka istediğiniz bir cins yavru bulacaksınız. Satılık bir köpek almak yerine para vermeden bir köpek sahibi olabilirsiniz.

Bu yazı Köpek Irkları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.