Köpek Irkları

Ortalama 15.000 yıldır dünya da var olan, insanlar ile iç içe yaşayan köpekgiller familyasından memeli ve otçul hayvandır. Köpeklerin dünyada ki var olan ilk evcilleştirilmiş hayvan olduğu düşünülmektedir. Kediler ile birlikte insanoğluna en yakın iki hayvandan birisidir. Köpeklerin dünyada 400 milyondan fazla sayıda var oldukları tahmin edilmektedir. Eski zamanlardan bugüne dek insanlar köpekleri avcılık, arama kurtarma ve iş kollarında kullanmışlardır. Köpekler Boz Kurdun (Gri Kurt) soyundan gelmektedir.

Boz Kurt

Köpek ırklarının gelişmesinde ve çoğalmasında insanların rolü büyüktür. “Köpek” kelimesinin anlamı Türk Dillerinin bir kolu olan Kıpçak Türkçesinden gelmektedir. Köpek kelimesinden önce Türklerin “it” kelimesini kullandığı bilinmektedir. Halk arasında da bu kelimeyi kullanan hala vardır. Kıpçak Dilinde itin iri ve kabarık tüylü cinsine “köpek” denilirdi. Günümüz Türkçesine buradan geçmiştir. Tunç Çağından önce mastiffler, tazılar, çoban köpekleri ve av köpeklerinin olduğu bilinmektedir. Antik Mısırda kraliyet ailesinin sadece safkan köpek ırkı beslemesine izin verilir ver öldüklerinde köpekleri ile birlikte gömülürlerdi.

Köpeklerin genetik özellikleri anne ve babadan gelen39 çift kromozomlardan oluşurlar. Vücutlarında 319 adet kemik bulunur. Vücut ağırlıkları ön ve arka ayaklara eşit olarak dağılırlar. Memeli bir hayvan olarak köpeklerin dişilerinde toplam 8 adet meme ucu bulunur, ender görülen bir durum olsa da tek rakamlı olarak da görülebilir. Köpeklerin dişleri ilk önce 28, adet çıkar sonrasında ise 48 adet olarak tamamlanır. İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de beş duyu organı vardır. Ama koku alma duyuları insanlara ve birçok hayvana göre daha duyarlıdır. Teknolojinin ve veterinerlik faaliyetlerinin artması ile köpeklerin ömrü geçmiş zamana göre daha da artmıştır. Köpekler 6 ila 15 yıl arasında yaşarlar bu köpeğin cinsine, boyutuna ve bakımına göre değişmektedir. Büyük boy köpekler genellikler küçük boy köpeklerden daha az yaşarlar. Bugüne dek kayıtlara geçen dünyada en fazla yaşamış köpek 29 yıl 5 ay yaşamış olan Avustralya Çoban Köpeğidir (Australian Cattle Dog).

Köpek Yavrusu

Köpekler 63 günde doğum yaparlar. Küçük boy köpekler 2 ila 3 yavru doğurur, büyük boy köpekler ise 10 ila 12 yavru doğurabilir. Bugüne dek en çok yavru veren köpek cinsi İngiltere de yaşamış olan bir Napoli Mastifidir, bir batında 24 yavru vermiştir. Yavru köpekler 18 ila 30 günde sütten kesilirler.

Köpek

Köpeklerin gelişimi ve insanlara yakın olması sebebi ile dünyada çeşitli köpek kulüpleri kurulmuştur. Bu kulüplerin amacı köpek ırklarını kayıt altına almaktır.

Bazı köpek kulüpleri şunlardır;

  • American Kennel Club (Amerikan Köpek Kulübü)
  • The Kennel Club
  • United Kennel Club
  • Fédération Cynologique Internationale (Dünya Köpek Federasyonu)

Köpek Kulüpleri köpekleri çeşitli sınıflara ayırmışlardır. Bunlardan bazıları Çoban Köpekleri, Süs Köpekleri, Av Köpekleri, Terrier Cinsi Köpekler, Tazılar, İşçi Köpeklerdir.

Bu yazı Köpek Irkları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.