Samoyed

Samoyed (diğer adları ile Bjelkier, Samoiedskaya Sobaka, Nenetskaya Laika, Sammy) Kuzey Sibirya da Samoyed Halkının yetiştirdiği ve Kızak çekme, ren geyiği gütme ve çeşitli işlerde kullandıkları bir köpek türüdür. En eski türler arasında Samoyedler Spitz ailesinden gelmektedir. 1900’lü yılların başlarında Amerika’ya getirilmiştir.

Kabarık çok fazla tüyleri vardır. Ama bu görüntü onları çok sevimli yapar. Çok fazla tüy dökerler. Yuvarlar kıvrımlı siya dudakları vardır. Surat biçimi onları gülüyormuş gibi gösterir. Kalın kürklü kuyruğu yukarı doğru kıvrımlıdır ve sırtına dokunur. Genellikle beyaz renktedirler ama krem, açık kahve renklerinde de olurlar. Gözleri siyah ya da kahverengidir. Kulakları dik ve üçgendir, kulaklarının ucunda bazen farklı renk olabilir. Görünümleri bir kurdu andırır.

Samoyedler günlük egzersizleri yaptırıldığı takdirde apartman dairelerinde de yaşayabilirler. Soğuk iklim köpeği olduğundan dolayı sıcak havalarda dikkat edilmesi gerekmektedir. Ortalama ömürleri 12 ila 15 yıldır. Kalça çıkıklığı, şeker hastalığı gibi farklı hastalıklar görülebilir. Bakımı zor olabilir çünkü çok tüy dökerler ve düzenli fırçalamak gerekir.

Samoyed cinsi köpekler iyi bir eğitim ile çok iyi bir bekçi köpeği olabilir. Agresif tavırları ender görülür. Çocuklarla ve diğer köpeklerle iyi anlaşırlar. Erken yaşlarda eğitim görmelidir. Ailelere iyi uyum sağlarlar. Enerjik ve sevgi dolu olurlar.

Ücretsiz Samoyed Sammy Samoyed Yavrusu Samoyed Yavruları Samoyed Resmi Samoyed Resimleri Samoyed Köpeği Samoyed Fiyatları Samoiedskaya Sobaka Samoyed Fiyatı Satılık Samoyed Samoyed Nenetskaya Laika Bjelkier Beyaz Samoyed

Sitemizde köpek fiyatları yazmamaktadır. Ücretsiz bir köpek yavrusu sahiplenmek istiyorsanız lütfen hayvan barınaklarına uğrayınız. Mutlaka istediğiniz bir cins yavru bulacaksınız. Satılık bir köpek almak yerine para vermeden bir köpek sahibi olabilirsiniz.

Bu yazı Köpek Irkları kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.